۱۳۹۸ دوشنبه ۲۲ مهر
کد : 24912-32216      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۸ يکشنبه ۱۴ مهر   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸ دوشنبه ۱۵ مهر    تعداد بازدید : 84
به مناسبت هفته ملی کودک:

ضرورت توجه به دوران کودکی، برای پیشگیری از مشکلات بزرگسالی

بررسی های متعدد مشخص نموده اند که بسیاری از مشکلات دوران بزرگسالی ریشه در دوران ابتدای کودکی دارند.

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان دراین باره گفت: اگر به نیازها و حیطه های تکاملی کودکان در طی این دوران پاسخ مناسبی داده شود، آنها سالم تر بوده، از قدرت تفکر و تعقل بیشتری برخوردار می گردند و مهارت های عاطفی و اجتماعی بهتری خواهند داشت.

دکتر سید وحید احمدی طباطبایی افزود: تکامل ابتدای کودکی شامل حیطه های مختلفی از قبیل شناختی، تکلمی، احساسی، اجتماعی، جسمی، روانی و معنوی می باشد که همگی بر یادگیری ابتدایی و پایه ای فرد، موفقیت تحصیلی، خطر ابتلا به بیماری های جسمی و روانی، مشارکت اقتصادی، نقش اجتماعی شهروندی و سلامت او تاثیر به سزایی خواهند داشت.

وی خاطر نشان کرد: محیطی که کودک در آن زندگی کرده، رشد می نماید و می آموزد،  تاثیر بسیار زیادی بر تکامل، خصوصا تکامل مغزی وی دارد.

وی با اشاره به اینکه کودکان با ظرفیت های روانی، اجتماعی و جسمی متفاوتی متولد می شوند گفت: این ظرفیت به آنها اجازه می دهد از طریق ارتباط با محیط پیرامون خود، بیاموزند و سیر تکامل خود را طی کنند.

احمدی طباطبایی تاکید کرد: اگر این ظرفیت ها شناخته نشده و مورد حمایت قرار نگیرند، به جای شکوفايي، پژمرده شده و از بین خواهند رفت.

معاون بهداشتی دانشگاه گفت: قدرت یادگیری کودک در سنین پیش از دبستان بسیار بالا و عمیق است. کودک در6 سالگی حدوداٌ 90 درصد رشد مغزی خود راپشت‌سر گذاشته است؛ بنابراین هر چه از بدو تولد، از توانایی های مغز بیشتر استفاده نمايد، اتصالات و سیناپس‌ها کامل‌تر و بیشتر رشد خواهند کرد و توان آموزشی او  افزایش خواهند يافت.

دکتر طباطبایی بیان کرد: براساس گزارش محققین به ازاي هر يك ريال سرمايه گذاري در تکامل  كودك، 7 ريال بازگشت سرمايه خواهيم داشت.

وی ادامه داد: شیرخواران و کودکانی که دارای مشکلات جسمانی یا ‏محیطی هستند، برای آنکه تکامل مطلوب و مناسبی داشته باشند نیازمند توجه ویژه ای هستند.

وی افزود: این کودکان ‏نسبت به سایر اطفال بیشتر به اختلالات تکامل یا تاخیر تکامل دچار می شوند و این امر خود زمینه ساز بروز انواع و درجات مختلفی از معلولیت های حرکتی، ذهنی، گفتاری، شنوایی و بینایی در آنها می شود.

وی همچنین گفت: برای پیشگیری از ‏این امر لازم است با تشخیص زودرس مشکلات آنها و انجام مداخلات بموقع، از بروز تاخیر یا اختلال تکامل جلوگیری کنیم.

طباطبایی با اشاره به وجود تست های غربالگری در مراکز بهداشتی گفت: بدون استفاده از تست های غربالگری  تا 30 درصد و با استفاده از این تست ها 70 تا 80 درصد اختلالات تکاملی کودکان قابل شناسایی می باشند. 

وی بیان کرد: حداقل 15 نمره  افزايش هوش در كودكان جامعه در اثر اجراي ارزیابی تکاملی در کشورهای توسعه یافته گزارش شده است.

وی با معرفی برنامه مراقبت های ادغام یافته کودک سالم گفت: این برنامه یکی از الویت های ملی است و از اجزای مهم این برنامه شناسائی زود هنگام کودکان در معرض خطر اختلالات تکاملی و انجام مداخله زودرس می باشد.

دکتر طباطبایی گفت: در حال حاضر این هدف با انجام تست های غربالگری ASQ درکودکان 4 تا 60 ماهه در مراکز بهداشتی درمانی و خانه های بهداشت در حال اجراست و امید است با انجام تست های غربالگری و تشخیصی گام موثری در کاهش اختلالات تکاملی برداشته شود.

نظر شما :
captcha