۱۳۹۸ يکشنبه ۴ اسفند
کد : 24912-32788      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۸ شنبه ۱۸ آبان   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸ سه شنبه ۲۱ آبان    تعداد بازدید : 218
18 تا 24 آبان ماه، هفته ملی دیابت؛

دیابت، بزرگ ترین اپیدمی تاریخ

طی سال های اخیر افزایش شیوع بیماری دیابت در جهان، این بیماری را به بزرگترین اپیدمی تاریخ تبدیل کرده است.

مدیر گروه مبارزه با بیماری های معاونت بهداشتی در این باره گفت: بیش از 425 میلیون نفر از مردم 20 تا 79 سال جهان مبتلا به دیابت هستند و پیش بینی می شود تا سال 2050 تعداد بیماران بالغ بر 522 میلیون نفر برسد.

 

دکتر مهدی شفیعی افزود: بیش از یک میلیون کودک و نوجوان مبتلا به دیابت نوع یک هستند و سالانه 4 میلیون نفر به دلیل این بیماری جان خود را از دست می دهند.

 

وی گفت: از طرف دیگر392  میلیون نفر در جهان دچار اختلال تحمل گلوکز هستند که در صورت عدم مداخله موثر اغلب آنها مبتلا به دیابت خواهند شد.

 

وی ادامه داد: در حال حاضر حداقل 11 درصد جمعیت بالای 25 سال کشورمان مبتلا به دیابت هستند و حداقل 25 درصد آنان از بیماری خود آگاه نیستند.

 

دکتر مهدی شفیعی گفت: با توجه به اهداف سند ملی پیشگیری و کنترل بیماری های غیرواگیر و عوامل خطر مرتبط، جمهوری اسلامی ایران متعهد گردیده است که سیر صعودی شیوع دیابت را تا سال 1404 متوقف نماید.

 

وی تشریح کرد: امسال نیز به منظور آگاهی عموم هموطنانمان درباره بیماری دیابت و تاکید بر اهمیت اصلاح شیوه زندگی، همانند سالهای گذشته روزهای 18 لغایت 24 آبان ماه به عنوان هفته ملی دیابت نامگذاری شده است.

 

وی با اشاره به اهمیت نقش خانواده ها در کنترل دیابت گفت: با توجه به اینکه خانواده ها نقش مهمی را در رفع عوامل خطر قابل تغییر برای دیابت نوع 2 بازی می کنند، می بایست با آموزش و ترویج فعالیت بدنی و تغذیه مناسب باعث افزایش کیفیت زندگی خانواده ها شویم.

 

به همین جهت شعار روز جهانی دیابت» از خانواده خود محافظت کنید»  (Protect your Family)  بوده و اسامی روزهای این هفته به شرح زیر است:

 

شنبه 18 / 8 / 98 :  دیابت، رسانه و خانواده

 

یکشنبه 19 / 8 / 98:  دیابت، آموزش و خانواده

 

دوشنبه 20 / 8 / 98:  دیابت، سازمان های مردم نهاد و خانواده

 

سه شنبه 21 / 8 / 98:  دیابت، تغذیه و خانواده

 

چهارشنبه 22 / 8 / 98:  دیابت، خودمراقبتی و خانواده

 

پنجشنبه 23 / 8 / 98:  دیابت، مشارکت های محلی و خانواده

 

جمعه 24 / 8 / 98:  دیابت، فعالیت بدنی و خانواده

 

 

 

نظر شما :
captcha