۱۳۹۹ جمعه ۷ آذر
کد : 24912-33245      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۸ چهارشنبه ۶ آذر   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۸ چهارشنبه ۶ آذر    تعداد بازدید : 363
معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان:

شست و شوی مرتب دست ها، عاملی مهم برای پیشگیری از انتشار ویروس آنفولانزا

معاون بهداشتی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت : شست و شوی مرتب دست ها در کنترل و جلوگیری از انتشار ویروس بیماری های تنفسی فصلی بسیار مهم است.

دکتر سید وحید احمدی طباطبایی افزود: در کنترل این بیماری بسیار مهم است که افرادی که دچار ویروس شده اند با سایر افراد دست ندهند و روبوسی نکنند. همچنین جلوی دهان خود را بپوشانند مخصوصا هنگام هنگام سرفه و عطسه کردن.

 

وی در خصوص بیماری آنفولانزا گفت: در سراسر کشور ما مانند سایر کشورهای دنیا، در این فصل شاهد یک سری بیماری های تنفسی هستیم که در راس آن سرما خوردگی، انفولانزا و ذات الریه است.

 

وی افزود: موج اول این بیماری ها اکنون در ایران نیز شروع شده است.

 

وی در تشریح تفاوت های سرما خوردگی و آنفولانزا گفت: این تفاوت ها از نظر علائم عبارت است از: آنفولانزا به طور ناگهانی و با تب، سرفه و بدن درد شروع می شود و ممکن است همراه با تهوع و استفراغ و آبریزش بینی باشد.

 

دکتر طباطبایی افزود: علائم آنفولانزا ناگهانی شروع می شود در حالی که علائم سرماخوردگی خفیف تر بوده و ناگهانی شروع نمی شود و به تدریج طی سه تا چهار روز افزایش پیدا می کند.

 

وی ادامه داد: انتقال این بیماری های تنفسی عمدتا از طریق ترشحات تنفسی بوده و از فاصله یک تا دو متری احتمال انتقال وجود دارد و از طریق دست دادن و روبوسی هم منتقل می شود.

 

وی طیف علائم آنفولانزا را از شدید تا خفیف و گاها مرگ و میر عنوان کردو گفت:  موارد منجر به بستری و یا مرگ و میر این بیماری، در بعضی گروه های پرخطر است که شامل زنان باردار، کودکان زیر 5 سال، سالمندان بالای 60 سال و افرادی که بیماری زمینه ای مثل آسم، بیماری های قلبی عروقی، دیابت، بیماری های کلیوی دارند.

 

وی تشریح کرد: افرادی که با این بیماران تماس بیشتری دارند مثل پرسنل بیمارستانی و کادر بهداشتی نیز بیشتر در معرض خطر ابتلا به بیماری قرار دارند.

 

وی توصیه کرد: این افراد پرخطر حتما واکسن بزنند و برای سایر افراد زدن واکسن زیاد مهم نیست.

 

وی تاکید کرد: افرادی که علائم آنفولانزا را دارند بهتر است در منزل استراحت کنند و در محل کار یا مدرسه حضور پیدا نکنند تا این بیماری منتقل نشود.

 

معاون بهداشتی دانشگاه در پایان گفت: اگر این توصیه ها رعایت شود مشکل خاصی وجود ندارد، فقط گروه های پرخطر تمرکز بیشتری برای درمان داشته باشند.

 

 

نظر شما :
captcha