۱۳۹۹ شنبه ۸ آذر
کد : 24912-36327      تاریخ ایجاد : ۱۳۹۹ سه شنبه ۲۴ تير   آخرین بروزرسانی : ۱۳۹۹ چهارشنبه ۲۵ تير    تعداد بازدید : 245

استفاده از ماسک یک الزام برای کنترل بیماری کووید 19 در جامعه

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان را استفاده از ماسک یک الزام برای کنترل بیماری در جامعه دانست و گفت: 10 تا 15 درصد مردم ناقل ویروس هستند که تعداد زیادی از آنها نیز بدون علامت هستند.

به گزارش روابط عمومی معاونت بهداشتی، دکتر" مهدی شفیعی" در گفت و گوی ویژه خبری شبکه 5 مرکز کرمان افزود: در شرایط کنونی جامعه که درصد قابل توجهی از افراد به بیماری مبتلا هستند، زدن ماسک نیز اهمیت ویژه ای پیدا کرده است.

 

وی ادامه داد: زدن ماسک برای سه گروه واجب و ضروری است، فرد بیمار، افرادی که از بیمار در منزل مراقبت می کنند و پزشکان، پرستاران و کادر درمانی جامعه.

 

شفیعی گفت: زدن ماسک برای مردم عادی زمانی که اپیدمی در جامعه محدود است، فقط در اجتماعات بسته ضرورت دارد، اما اکنون که اپیدمی رو به افزایش بوده و حفظ فاصله دو متر مشکل است، زدن ماسک برای همه مردم زمانی که از منزل بیرون می آیند ضروری است.

 

وی تاکید کرد: وقتی ما به استفاده از ماسک توصیه می کنیم، باید فرهنگ استفاده و شیوه درست استفاده از آن را نیز به مردم آموزش دهیم.

 

وی ادامه داد: به عنوان مثال استفاده از ماسک فیلتر دار برای استفاده عموم، نه تنها مفید نیست بلکه مضر است زیرا ماسک های فیلتر دار دارای سوپاپ بوده و اگر فرد آلوده به ویروس از آن استفاده کند، به راحتی ویروس را از طریق سوپاپ به بیرون منتقل می کند.

 

دکتر شفیعی گفت: برای عموم مردم، بهترین گزینه ها ماسک های سه لایه پزشکی و یا ماسک پارچه ای سه لایه هستند.

 

وی افزود: از طرف دیگر در ازدحام های جامعه، ممکن است سایر افراد جامعه فاصله اجتماعی با ما را به خوبی رعایت نکنند، در این صورت زدن ماسک برای حفاظت از خودمان ضروری است.

 

وی با تاکید بر اینکه استفاده از ماسک نیازمند رعایت اصول است گفت: هنگامی که ما از ماسک استفاده می کنیم باید از دست زدن به ماسک روی صورت خود و بالا و پایین کردن ماسک و گذاشتن و برداشتن مکرر آن از روی صورت خودداری کنیم.

 

شفیعی افزود: همچنین برای گذاشتن یا برداشتن ماسک از روی صورت و دست زدن به آن، حتما باید از تمیز بودن دست های خود مطمئن باشیم.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص رعایت نکات بهداشتی در مبارزه با ویروس کرونا گفت: نظافت دست ها و رعایت فاصله اجتماعی حداقل 2 متر، همچنان بهترین راه مقابله با کرونا و پاشنه آشیل این بیماری هستند.

 

وی در پاسخ به سوال چگونگی جلوگیری از برگزاری مراسم های جمعی گفت: ستاد استانی پیشگیری از کرونا،  کارگروه تخصصی و گشت ویژه متشکل از نیروهای انتظامی و بهداشتی تشکیل داده است که مردم می توانند در صورت مشاهده برگزاری مراسم های تجمعی با 110 تماس گرفته و اطلاع دهند.

 

وی ادامه داد: پس از اطلاع مردم نیروهای گشت در محل حاضر شده و اگر مشاهده شود که پروتکل های بهداشتی رعایت نمی شوند، امکان این وجود دارد که همان موقع، محل را پلمب کنند.

 

سخنگوی دانشگاه علوم پزشکی کرمان در خصوص ابتلای کادر درمان به بیماری گفت: با توجه به اینکه میزان بستری افراد زیاد شده است، به طور متوسط هر بیمار نیازمند 3 تا 5 پرسنل برای مراقبت از وی است.

 

وی ادامه داد: اکنون زیر 10 درصد از پرسنل درمانی مبتلا هستند اما اگر روند افزایشی ادامه پیدا کند و پرسنل درگیر شوند، از آنجایی که تا 14 روز نمی توانند در محل کار حضور داشته باشند، با کمبود شدید پرسنل  مواجه می شویم.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

نظر شما :
captcha