۱۴۰۳ سه شنبه ۲۸ فروردين
کد : 25281-52952      تاریخ ایجاد : ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۰ خرداد   آخرین بروزرسانی : ۱۴۰۲ چهارشنبه ۱۰ خرداد    تعداد بازدید : 5259
با نصب و راه اندازی دستگاه توموتراپی در بیمارستان شفا؛

کرمان قطب تشخیص و درمان سرطان در مرکز جنوب شرق کشور می شود

معاون توسعه، مدیریت منابع و برنامه ریزی دانشگاه علوم پزشکی کرمان گفت: با بهره برداری از دستگاه توموتراپی در بیمارستان شفای کرمان چرخه تشخیص و درمان سرطان در منطقه جنوب شرق کشور تکمیل می شود.

 به گزارش روابط عمومی دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر سیدمیثم موسوی 10 خردادماه در نشست خبری افزود: دستگاه توموتراپی هفته قبل از گمرک بندرعباس حمل و اکنون در بیمارستان شفای کرمان مستقر شده و در حال حاضر در حال نهایی سازی زیر ساخت این دستگاه هستیم و طی هفته های آتی به بهره برداری خواهد رسید.

 

 به گفته وی برای خرید این دستگاه 3 میلیون یورو هزینه شده است.

 

وی از مسئولان دانشگاه بویژه رئیس دانشگاه علوم پزشکی کرمان، دکتر پور ابراهیمی نماینده مردم شهرستان های کرمان و راور در مجلس شورای اسلامی و دکتر نوحی رئیس مرکز آموزشی درمانی شهید رجایی بواسطه حمایت ها قدردانی کرد.

 

درمان سرطان کودکان با دستگاه توموتراپی

 

  مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه علوم پزشکی کرمان با بیان اینکه دستگاه توموتراپی نسل سوم دستگاه های پرتودرمانی در دنیا است، گفت: با نصب و راه اندازی دستگاه توموتراپی در بیمارستان شفا کودکان مبتلا به سرطان که نیاز به پرتو درمانی دارند با کیفیت بهتری درمان می شوند.

 

 دکتر علی جمعه زاده با بیان اینکه این دستگاه توموتراپی در سوم خرداد ماه سال جاری به دانشگاه علوم پزشکی تحویل داده شد، گفت: از خرداد سال 98 درگیر خریداری این دستگاه بودیم و در یک سال گذشته به ویژه شاهد تلاش های شبانه روزی دکتر احمدی نژاد رئیس دانشگاه و سایر مدیران دانشگاه برای اختصاص این دستگاه به کرمان بودیم که جای تشکر و قدردانی دارد.

 

وی با بیان اینکه مردم کرمان لیاقت بهترین ها را دارند و بهترین درمان ها و بهترین تجهیزات باید برای آنها باشد، اظهار کرد: دستگاه توموتراپی نسل سوم دستگاه های پرتو درمانی در دنیا است و دستگاهی که به دانشگاه علوم پزشکی کرمان تحویل داده شده از کمپانی ("اکیوری"  ACCURAY) آمریکا و یکی از جدید ترین دستگاه های پرتو درمانی در دنیاست.

 

دکتر جمعه زاده افزود: توموتراپی دستگاه خاص و ویژه است که تکنیک "هلیکال رادیوتراپی" را انجام می دهد و در این تکنیک بیمار و تخت همزمان در یک تونل وارد می شوند و 360 درجه دستگاه تومور سرطانی را مورد تهاجم قرار می دهد و با کیفیت بسیار بالایی می تواند درمان را انجام دهد.

 

فیزیسیست پرتو درمانی بیمارستان شفا در مورد دیگر مزیت های این دستگاه گفت: این دستگاه برای درمان تومورهای سر و گردن  نتایج بسیار خوبی را به همراه دارد.

 

وی افزود: از دیگر مزیت های این دستگاه انجام تکنیک های  "آی ام آر تی"، "آی جی آر تی"، "اس آر اس" و "اس بی آر تی" است.

 

وی ادامه داد: دستگاه سی تی اسکن سوار بر این دستگاه می تواند تکنیک پیشرفته آر جی آی تی را برای بیماران مبتلا به سرطان و همچنین رادیو تراپی تطبیقی را انجام دهد و این قابلیت را نه در کرمان و در نه در استان های همجوار شامل سیستان و بلوچستان، خراسان جنوبی، یزد، بوشهر و هرمزگان نداشتیم.

 

 وی گفت: برخی از تومورهای سرطانی در بعضی از نقاط بدن قرار دارند که نقاط حساس هستند و اشعه دادن به آن با دستگاه های دیگر می تواند به بافت های سالم ضرر بزند این دستگاه می توان تومورهای سرطانی را درمان کند.

 

دکتر جمعه زاده بیان کرد: تمامی بیماران مبتلا به سرطان که نیاز به تکنیک های پیشرفته رادیوتراپی داشتند، دستگاه فوق قابلیت انجام این تکنیک های پیشرفته را دارد و با راه اندازی این تکنیک های پیشرفته نیاز به سفر جهت درمان به شهرهای دیگر را نخواهند داشت.

 

نیاز 60 درصد بیماران مبتلا به سرطان به پرتو درمانی

 

فیزیسیست پرتو درمانی بیمارستان شفا گفت: 60 درصد بیماران مبتلا به سرطان(تومورهای توپر) نیاز به پرتو درمانی دارند و این تکنیک می تواند قبل از شیمی درمانی، بعد از شیمی درمانی، حین شیمی درمانی، قبل از جراحی و بعد از جراحی انجام شود.

 

نگاهی به ضرورت نصب دستگاه توموتراپی در بیمارستان شفا

 

 دکتر جمعه زاده در مورد ضرورت نصب دستگاه توموتراپی در بیمارستان شفا گفت: بخش پرتودرمانی بیمارستان شفا قدمت بیست و پنج ساله دارد و از با سابقه ترین بخش های پرتو درمانی ایران به شمار می رود و به نوعی دومین دستگاه رادیوتراپی از نوع نپتون در این بخش نصب بود و در حال حاضر تجهیز بخش پرتودرمانی به یک دستگاه پیشرفته نیاز بود.

 

وی ادامه داد: با توجه به اینکه کرمان از نظر زیر ساخت نصب دستگاه های پیشرفته مناسب بود، وزارتخانه بر اساس سند درمان کشور که در این سند نیاز کرمان به دستگاه پرتو درمانی پیش بینی شده بود، در خردادماه سال 98 موافقت خود را برای اختصاص دستگاه پیشرفته پرتودرمانی اعلام کرد.

 

وی اضافه کرد: از مهرماه سال 94 دانشگاه علوم پزشکی کرمان تربیت رزیدنت رادیوآنکولوژی را انجام می دهد ، دستیاران رادیو آنکولوژی بعد از اتمام درس متخصص رادیوتراپی می شوندو ما در بحث آموزش رزیدنت ها هم می توانیم از این دستگاه استفاده کنیم.

 

هزینه درمان بیماران با تعرفه دولتی

 

 مدیر گروه فیزیک پزشکی دانشگاه بیان کرد: هزینه درمان بیماران با دستگاه توموگرافی دولتی است و تقریبا هزینه از جیب بیمار صفر است.

 

 به گفته وی 90 درصد موارد سرطانی با این دستگاه درمان می شوند.

 

  دکتر جمعه زاده در مورد اینکه بیماران سرطانی از استان های سیستان و بلوچستان و هرمزگان به کرمان مراجعه می کنند، اظهار کرد: در حال حاضر به بیمارستان های شفا و افضلی پور روزانه حدود ۱۶۰ بیمار برای درمان سرطان مراجعه می‌کنند و با نصب این دستگاه حدود 80 بیمار دیگر را امکان پذیرش داریم.

 

مدیر بودجه دانشگاه نیز در این نشست با اشاره به مراحل سخت موافق مسئولان وزارت بهداشت برای خرید این دستگاه، گفت: کار بسیار سختی بود زیرا خیلی از دانشگاه های علوم پزشکی نیز نیاز داشتند اما به دلیل اینکه درکرمان زیر ساخت های آن فراهم بود به کرمان اختصاص داده شد.

 

علیرضا کرمانی زاده افزود: با توجه به بعد مسافت استان های جنوب شرق با تهران، حق مردم جنوب شرق بود که مراحل درمانی سرطان در نزدیکترین مرکز به استانشان انجام شود.

 

 

 

IMG_0431
IMG_0433
IMG_0435
IMG_0439
IMG_0442
IMG_0446
IMG_0448
IMG_0450
IMG_0452
IMG_0458
IMG_0463
IMG_0467
IMG_0474
IMG_0478
IMG_0483
IMG_0484
IMG_0485
IMG_0487
IMG_0488
نظر شما :
captcha